Jak vybrat správné jezdecké sedlo

Jezdecké sedlo 

je pro jezdce jedním z nejdůležitějších nákupů, protože ovlivňuje pohodlí a bezpečnost jízdy pro vás i vašeho koně.

 

Zde je průvodce, který vám pomůže správně vybrat a změřit jezdecké sedlo:

 

Typ jízdy: Před výběrem sedla si uvědomte, jaký typ jízdy budete nejčastěji praktikovat. Existují různé typy sedel, například univerzální, anglické jezdecké sedlo, westernové jezdecké sedlo, drezurní jezdecké sedlo, sportovní atd. Každý typ sedla je určen pro určitý styl jízdy, proto je důležité vybrat si sedlo, které nejlépe vyhovuje vašim potřebám a preferencím.

 

Velikost jezdeckého sedla: Velikost sedla je klíčovým faktorem. Sedlo by mělo být dostatečně velké, abyste se v něm cítili pohodlně a bezpečně, ale zároveň by nemělo být příliš velké, abyste se cítili neustále odděleni od koně. Výběr správné velikosti sedla (hlavně kolenních opěrek, velikost posedlí) závisí na vaší velikosti, postavě a typu ježdění. Pokud budete potřebovat, ozvěte se nám a my Vám poradíme s výběrem.

 

Délka jezdeckého sedla: Správná délka jezdeckého sedla je důležitá pro správnou polohu jezdce na koni. Sedlo by mělo být dostatečně dlouhé, aby se v něm jezdec cítil pohodlně a mělo dostatečnou oporu pro sedací systém. Zároveň by nemělo být příliš dlouhé, aby netlačilo na hřbet koně.Všimněte si také své výšky, velikost se měří jako přímka mezi středovou hranou zadního příčníku a hlavou nýtu na předním příčníku. 

 

Jak zjistit, jaký druh posedlí potřebujete?

Sedněte si na židli a změřte délku nohy od sedu ke koleni.
- Délka pod 42 cm - 15" posedlí
- Délka od 42 cm do 47 cm - 16" posedlí
- Délka od 47 cm do 51 cm - 16,5" posedlí
- Délka od 51 cm do 55 cm - 17" posedlí
- Délka od 55 cm do 59 cm - 17,5" posedlí
- Délka nad 59 cm - 18" až 19" posedlí

Pokud si nejste jisti, je lepší vzít si sedlo o velikost větší než menší. S menším sedlem vyvíjíte na záda koně větší tlak, protože nesedíte v nejhlubší části sedla.Šířka jezdeckého sedla: Dalším důležitým faktorem je šířka sedla (myslí se tímtaké šířka komory). Sedlo by mělo být dostatečně široké, aby rovnoměrně rozložilo váhu jezdce a minimalizovalo tlak na hřbet koně. Nezapomeňte zvážit tvar hřbetu koně, protože některá sedla jsou určena pro široký hřbet koně, zatímco jiná pro úzký hřbet koně.

 

Měření sedla: Měření sedla může být trochu složitější, ale je nezbytné pro zajištění správného padnutí. K měření sedla použijte pružný metr nebo pravítko. Změřte délku sedla od předního okraje sedla (před lůžkem) k zadnímu okraji. Tento údaj vám poskytne správnou délku sedla. Pro určení šířky sedla použijte šířku sedlového oblouku, která by měla být stejná nebo o něco větší než šířka hřbetu vašeho koně. Pro lehkou výměnu komory použijte produkt od značky Wintec - Náhradní sedlová komory. A pro změření komory využijte – Míra na sedlovou komoru.

 

Jak správně změřit komoru? 

Velikost komory se měří těsně nad sedlovými polštářky 

(pro jednoduší měření vám pomůže míra na sedlovou komoru)

1 Komora (úzká ) - 12 cm až 13,5 cm            anglický/arabský plnokrevník

2 Komora (střední ) - 13,5 cm až 14,5 cm      teplokrevník

3 Komora (široká ) - 14,5 cm až 15,5 cm       širší teplokrevník, hucul

4 Komora (extra široká ) - nad 15,5 cm          chladnokrevník, hafling

 

 

 

Výběr a měření jezdeckého sedla může být náročné, ale s těmito tipy a trochou trpělivosti byste měli být schopni najít sedlo, které vám a vašemu koni dokonale sedne. Pamatujte, že správné jezdecké sedlo je základem pohodlné a bezpečné jízdy. Jezdecké sedlo je pro jezdce jedním z nejdůležitějších nákupů, protože ovlivňuje pohodlí a bezpečnost jízdy pro vás i vašeho koně.

 

 

Nezapomeňte se o sedlo dobře starat. Je potřeba ho čistit a mazat speciální mazáním na kůži.

 

 

 

Doplňky k jezdeckým sedlům:

- třmeny

- třmenové řemeny

- podsedlové dečky všestranné, drezúrní

- beránek pod sedlo či jiné podložky 

- podbřišníky 

 

Zpět do obchodu