UZDEČKA A JEJÍ SPRÁVNÝ VÝBĚR

UZDEČKA PRO KONĚ A JEJÍ SPRÁVNÝ VÝBĚR :

Uzdečka je jednou z hlavních pomůcek pro ovládání koně. Při uzdění je třeba brát v úvahu mnoho faktorů, ale dnes si rozebereme ty nejdůležitější.

Nejoblíbenější uzdečky u nás:

Horze Anatomická uzdečka Peckham - Equiduo

Horze Uzdečka s otěžemi Sion - Equiduo

Waldhausen Anatomická uzdečka X-Line Goldheart - Equiduo

TYPY UZDEČEK PRO KONĚ

Dnes známe mnoho typů a variant uzdeček, ale jedno ze základních dělení je následující

drezurní uzdečka

westernová uzdečka

Základní uzdečka / univerzální uzdečka

Uzdečka bez udidla – bezudidlová

Uzdečka typu hackamore

Při výběru uzdečky je nutné zvážit, jaký typ jezdeckého sportu budeme provozovat a jaký typ uzdečky bude našemu koni vyhovovat.

Pokud máte rádi beránky na vybavení pro koně nebo váš kůň beránek potřebuje proti otlačení, nalezenete u nás i uzdečku s beránkem.

 

SPRÁVNÁ UZDEČKA

Při uzdění je důležité věnovat pozornost tomu, jak se jednotlivé části uzdečky utahují, a je nezbytné znát jednotlivé části uzdečky.

Uzdečka a ohlávka pro koně

Uzdečka se nasazuje koni na hlavu, těsně za uši. Jedná se o velmi citlivou oblast, proto dbejte na pohodlí koně. Uzdečka by měla být polstrovaná, měkká a anatomicky tvarovaná tak, aby netlačila na uši. Důležité je také, aby udidlo a zbytek uzdečky „spolupracovaly“. Uzdečka má dekorativní funkci, ale pokud je koni nevyhovuje, může způsobit nepohodlí.

Nánosník na uzdečku pro koně

Příliš těsné nánosníky způsobují koni nepohodlí, protože mu brání žvýkat a otevírat tlamu, což je běžná reakce koní na příliš silnou ruku jezdce. Pod správně nasazený nánosník lze snadno vložit 1-2 prsty, a to na nos koně, nikoli do prohlubně pod bradou. Vždy ponechte dostatek prostoru pro žvýkání. Každý nánosník má trochu odlišnou funkci, proto doporučujeme konzultaci s námi nebo s vašim trenérem.

 

Typy nánosníku

Anglický nánosník, Švédský nánosník, Hanoverský nánosník, Mexický nánosník

 

 Lícnice na uzdečku

By neměly zasahovat příliš blízko k očím koně. Minimální bezpečná vzdálenost jsou 4 cm.

Podpínka

Pokud váš kůň potřebuje na uzdečce podpínku, ponechejte ji dostatečně volnou, aby Váš kůň byl spokojený a správně se mu dýchalo. Podpínky je nejlepší utahovat dle potřeby a reakcí koně.

 Udidlo

Udidlo by mělo ležet volně, nemělo by působit větší zvrásnění koutků koně, mělo by být dostatečně široké, aby koně neskřípalo, ale zároveň ne příliš široké, aby koni netrčelo z huby ven a nebylo mu nepříjemné v hubě. Pokud vašemu koni udidlo projíždí z jedné strany na druhou (včetně kroužků), doporučujeme Horze Gumové kroužky na udidlo - Equiduo

 

A čím udělat uzdečku pro koně ještě zajímavější? Co třeba nádhernou třpytivou čelenkou pro koně od značky Moonrian nebo Bling Your Horse?

Zpět do obchodu